maja 15, 2017

Szczotkowanie ciała na sucho - sposób na gładką skórę

szczotkowanie_ciała_na_sucho_masaż_zalety_plusy_jak_wykonać_jaka_szczotka_blog

O szczotkowaniu ciała na sucho wspominałam Wam już na blogu kilkakrotnie, nie poświęciłam jednak temu tematowi osobnego postu, a uważam, że naprawdę warto. Szczotkowanie ciała to zabieg, który nie jest czasochłonny ani nie wymaga dużych nakładów finansowych, a pozwala utrzymać skórę całego ciała w świetnej kondycji. Szczotkowaniem ciała zainteresowałam się na początku blogowania i od tamtej pory wykonuję ten zabieg z mniejszymi lub większymi przerwami, ale zawsze do niego wracam, w szczególności wiosną, kiedy ciało trzeba przygotować do lata. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jakie są zalety szczotkowania ciała, jak wykonywać ten zabieg oraz jak wybrać odpowiednią do tego szczotkę. 

Zalety szczotkowania ciała na sucho oraz przeciwwskazania


Przez szczotkowanie ciała pobudzamy krążenie oraz stymulujemy układ limfatyczny, co powoduje usuwanie toksyn i działa oczyszczająco na organizm. Taki masaż wspomaga także rozbijanie tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą, więc konsekwencją jest zmniejszenie cellulitu. Z każdym zabiegiem skóra staje się coraz bardziej gładka i jędrna, nabiera ładniejszego kolorytu i zdrowego blasku. Zapobiegamy też wrastaniu włosków, bo usuwamy martwy naskórek tak jak ma to miejsce również podczas peelingu. Nałożone po zabiegu produkty zdecydowanie lepiej się wchłaniają i działają, dlatego w zależności od problemów Waszej skóry możecie wybrać kosmetyk nawilżający lub ujędrniający. Musicie uważać, jeśli macie na ciele popękane naczynka, stany zapalne lub żylaki - najlepiej te miejsca omijać podczas szczotkowania. Trzeba być ostrożnym również przy pieprzykach, aby ich przez przypadek nie zadrapać. 

szczotkowanie_ciała_na_sucho_masaż_zalety_plusy_jak_wykonać_jaka_szczotka_blog

Jak wykonywać szczotkowanie?


Szczotkowanie jest bardzo proste - wystarczy wykonywać długie, posuwiste ruchy skierowane w górę. Podstawowa zasada jest taka, że nasz masaż wykonujemy zawsze w kierunku serca. Dlatego najlepiej zacząć od stóp (także pod spodem!), łydek i ud, przesuwając się w górę w stronę brzucha. Potem przejść do rąk, rozpoczynając od dłoni i powrócić do pleców. Jeśli chodzi o obszar dekoltu i piersi, to tutaj skóra jest bardzo delikatna, więc możecie zrezygnować ze szczotkowania, jeśli jest dla Was niekomfortowe. Ja z ogromnym wyczuciem jedynie przez chwilę muskam dekolt, bo po prostu to lubię. Masaż powinien trwać od 5 do 10 minut i najlepiej wykonywać go przed prysznicem, aby potem zmyć z siebie zdarty martwy naskórek. Skóra podczas zabiegu musi być całkowicie sucha i czysta (jak wskazuje nazwa), dlatego nie nakładamy na nią nic ani przed masażem, ani w jego trakcie. W zależności od trybu dnia możecie szczotkowanie wykonywać rano lub wieczorem. Ja uwielbiam robić to o poranku - niesamowicie dodaje energii właśnie dzięki pobudzeniu krążenia krwi. Na początku szczotkowanie może być dla Was nieprzyjemne i trochę bolesne - odczuwalne jest to jak zadrapanie skóry. Aby nie zrobić sobie krzywdy i nie zrazić się, lepiej zacząć od krótszego zabiegu bez przyciskania szczotki, lecz po prostu gładzenia powierzchni skóry. Z czasem Wasza skóra się przyzwyczai, wyczucie w zabiegu będzie zdecydowanie lepsze, a nawet będziecie miały ochotę na zwiększenie intensywności - tak również było w moim przypadku ;)

szczotkowanie_ciała_na_sucho_masaż_zalety_plusy_jak_wykonać_jaka_szczotka_blog

Jaką szczotkę wybrać do masażu?


Szczotkowanie zapewne skojarzy Wam się z włosami i jest to dobry trop, ale do masażu potrzebujemy szczotki przeznaczonej do ciała. Powinna być ona wykonana z naturalnego włosia - i może być to zarówno włosie roślinne (np. agawy), jak i zwierzęce (np. dzika). Najprostszą szczotkę dostaniecie nawet w Rossmannie, jeśli masaże chciałybyście zacząć wykonywać już dziś. Na rynku są jednak dostępne różne szczotki - podłużne, okrągłe, z gałką, paskiem lub po prostu długą rączką (jak do mycia pleców). Swoją szczotkę dostałam kilka lat temu od sklepu Szczotkarnia i jestem z niej niesamowicie zadowolona. Dzięki podłużnemu kształtowi świetnie leży w dłoni i ani razu nie zdarzyło się, aby się wyślizgnęła. Jest świetnie wykonana - włosie nie wypada, a drewniany trzonek nie pęka. W zależności od użytego włosia twardość szczotki będzie różna. Twarde będzie włosie agawy, miękkie włosie końskie. Najlepiej wybrać średnią twardość szczotki, a więc wykonaną z różnych włókien - dzięki czemu początki nie będą trudne, a po jakimś czasie szczotka nie stanie się dla nas zbyt miękka. Moja właśnie do takich należy, ponieważ włosie jest wymieszane - mam tutaj zarówno dzika, jak i agawę. 

Za co lubię szczotkowanie na sucho?


Zastosowanie tego typu masażu daje wręcz natychmiastowe skutki - uwielbiam ten przypływ energii o poranku, mimo że szczotkowaniu poświęcam maksymalnie pięć minut. To drugi obok wody z cytryną rytuał, który pozwala mi dobrze i z pozytywnym nastawieniem rozpocząć dzień. Już po kilku dniach skóra jest wyraźnie gładsza i mniej ziemista, a po kilkunastu zabiegach zauważam ujędrnienie i zredukowanie cellulitu. Jeśli chcecie przygotować swoje ciało na lato, to polecam połączyć szczotkowanie z masażem bańkami chińskimi - będziecie absolutnie zaskoczone efektami, które można osiągnąć naprawdę w krótkim czasie. Jeśli macie problem z regularnością, wprowadźcie zabieg małymi krokami, żeby wyrobić sobie nawyk - ja zaczynałam od masażu dwa razy w tygodniu, potem zaczęłam włączać go co drugi dzień, a teraz zdarza się, że wykonuję go nawet codziennie :)


Czy Wy już rozpoczęłyście zabiegi szczotkowania ciała na sucho?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze! Jeśli spodobał Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, co będzie motywować mnie do dalszej pracy!
Nie reklamuj się - staram się zaglądać do wszystkich, którzy komentują moje posty.

Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami na poruszane przeze mnie tematy :)