lipca 30, 2017

8 obliczy blogera | 4. urodziny bloga: ankieta + konkurs

kulisy_blogowania_kim_jest_bloger_co_robi_bloger_urodziny_bloga

Od czterech lat, dokładnie 30 lipca, na moim blogu zawsze pojawia się post. Jestem w szoku, że moja przygoda trwa już od 2013 roku. W poprzednich latach niejednokrotnie mówiłam Wam, jak ważne jest dla mnie blogowanie, a nawet... staje się coraz ważniejszą częścią mojego życia. Dzięki blogowi rozwinęłam wiele umiejętności, poznałam fajnych ludzi, mam szansę uczestniczyć w ciekawych eventach i możecie nie wierzyć, ale blog niesamowicie pomaga mi w mojej karierze zawodowej. Naprawdę jestem szczęśliwa, kiedy dostaję pełen podziwu feedback na temat mojego bloga od ludzi, którzy mnie nie znają lub dopiero mnie poznali. Przez ostatni rok odczułam to szczególnie mocno. Do dzisiejszych blogowych urodzin postanowiłam podejść troszkę inaczej i zdradzić Wam trochę kulis blogowania. Ci z Was, którzy czytają, ale sami nie blogują, pewnie kojarzą blog jedynie z pisaniem, a tak naprawdę prowadzenia swojego miejsca w sieci wymaga wielu umiejętności w różnych zakresach. Jesteście ciekawi, czym jeszcze zajmuje się bloger? Poznajcie osiem obliczy blogera! Myślę, że post będzie również przydatny dla osób początkujących lub zastanawiających się nad założeniem własnej strony.

kulisy_blogowania_kim_jest_bloger_co_robi_bloger_urodziny_bloga

1. Pisarz / dziennikarz


Zacznę od rzeczy najbardziej banalnej. Blogowanie nierozłącznie wiąże się z pisaniem. Dla mnie to akurat nie problem, a nawet przyjemność. Piszę, odkąd tylko pamiętam, swoje umiejętności wykorzystuję również zawodowo. Pomaga mi w tym także moje polonistyczne wykształcenie. Staram się, żeby moje posty czytało Wam się lekko i przyjemnie - myślę, że tak właśnie jest, bo wiele osób mówiło mi, że lubi mój styl, co bardzo mnie cieszy. Czy pisania można się nauczyć? Oczywiście! Trzeba tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Każdy napisany tekst, nawet na najbardziej błahy temat, przybliża nas do celu. Blogerzy nierzadko pełnią także rolę dziennikarzy - wyszukują informacje, prowadzą rozmowy, wywiady, wyłapują małe rzeczy z codziennych rzeczy, urywki dialogów, które potem stają się inspiracją do kolejnych wpisów. 

2. Fotograf


Zdjęcia to obecnie bardzo ważny element twórczej działalności. Kiedy blogi dopiero się pojawiały, nikt nie zwracał na to większej uwagi. Dzisiaj to zdjęcia są haczykiem na nowego czytelnika, mają być estetyczne, przyciągać wzrok i zachęcać do tego, by zajrzeć w twórczość autora głębiej. Fotografia to w tym momencie najbardziej czasochłonna czynność, jaką wykonuję podczas tworzenia tego miejsca. Przygotowanie sesji do jednego wpisu wraz z obróbką potrafi czas zająć nawet kilka godzin - zdecydowanie dłużej niż zajmuje mi napisanie samego tekstu. Cały czas staram się być w tym coraz lepsza, inspirować się, zmieniać ustawienia, oświetlenie, próbować nowych rzeczy, akcesoriów. Kiedy porównam swoje zdjęcia z dzisiaj i sprzed czterech lat to nazwanie tego przepaścią wydaje mi się zbyt łagodnym określeniem ;)

kulisy_blogowania_kim_jest_bloger_co_robi_bloger_urodziny_bloga

3. Ekspert / doradca


Blogi nie są czytane dla samego faktu czytania. Czyta się je, bo chce się zdobyć informacje, inspirację albo chce się poznać zdanie autora na dany temat. Na blogach urodowych szukacie opinii o produktach, porad, jak rozwiązać problem, który Was dotknął. Blogowanie wiąże się z nieustannym zdobywaniem wiedzy, którą można potem przekazać swoim Czytelnikom. Są oczywiście rzeczy, których dowiedziałam się podczas tych czterech lat pisania dla Was, ale ciągle muszę szukać, czytać, szkolić się, być coraz lepsza, aby to miejsce rozwijało się wraz ze mną. 

4. Marketingowiec / PR-owiec


Blogowanie to też budowanie marki osobistej, z czego często nie zdają sobie sprawy początkujący blogerzy. Ja w ogóle o tym nie myślałam na początku mojej przygody w sieci. Teraz staram się być rozważniejsza w tym, co wrzucam do Internetu. Czy wiecie, że pracodawcy przed zatrudnieniem pracownika często sprawdzają jego profile w social mediach? Wizerunek ma też ogromne znaczenie przy współpracach z markami - zarabianie na blogach nadal jest wstydliwym i kontrowersyjnym tematem. To jest możliwe, ale uwierzcie, że wymaga ogromnej ilości pracy i czasu. Negocjowanie z klientami wcale nie jest łatwe, wymaga doświadczenia, które trzeba nabyć na własnych błędach. Sam blog też wymaga wkładu finansowego - domena, hosting, layout, sprzęt fotograficzny, reklama w social mediach. Obecnie w sieci blogów jest tak dużo, że trzeba się wspomagać także płatnymi formami promocji. 

5. Organizator


Wiecie, jakie trzeba mieć umiejętności w organizacji czasu, żeby ogarnąć regularne blogowanie, pracę etatową, regularną aktywność fizyczną, codzienne obowiązki? Niezwykle doceniam i szanuję osoby, które są w stanie to wszystko połączyć!

kulisy_blogowania_kim_jest_bloger_co_robi_bloger_urodziny_bloga

6. Social media ninja


Blogi bez social mediów nie istnieją. Ja jeszcze tej trudnej sztuki nie opanowałam, bo zdecydowanie bardziej wolę dodać wpis na blogu, niż przygotować coś na Facebook lub Instagram, ale media społecznościowe to obecnie ogromna potęga. Mogą pomóc zdobyć czytelników, klientów, sprzedawać produkty, dawać wiedzę i inspirację. Spektrum jest ogromne, możliwości też :)

7. Trendsetter


Blogerzy kreują trendy i nie da się temu zaprzeczyć. To w blogowaniu jedna z najpiękniejszych rzeczy, a zarazem ogromna odpowiedzialność, bo mamy realny wpływ na życie innych ludzi. Dlatego zawsze, ale to zawsze trzeba uważać i dokładnie przemyśleć to, o czym piszemy / mówimy w sieci. Wystarczy, że blogerka o niezłym zasięgu poleci jakiś kosmetyk i już przez następne tygodnie trudno dostać go w sklepach. Obserwowałam to wielokrotnie i jest to dla mnie niesamowite zjawisko!

8. Informatyk / programista


Szczerze mówiąc, podstawowa znajomość HTLM-a jest wręcz niezbędna przy prowadzeniu bloga, żeby nie musieć z każdym drobiazgiem latać do kogoś, kto się na tym zna. A na początku tych problemów i błędów jest cała masa. Pierwsze moje szablony były darmowe i samodzielnie je dostosowywałam, co wiązało się z wielogodzinną i wyczerpującą umysł pracą. Zrobienie przekierowania na nową domenę z końcówką .pl było dla mnie niezłym chrztem bojowym, ale jak widać - udało się.

Ankieta

Jak wiecie, bardzo mi zależy na tym, aby to miejsce było coraz lepsze i żeby spełniało Wasze oczekiwania. Dlatego bardzo Was proszę o pomoc i wypełnienie ankiety, która pozwoli mi bardziej poznać Was oraz to, czym się interesujecie i jak widzicie to miejsce! Czy chcielibyście na blogu przeczytać coś na kształt Q&A? Jeśli tak, w ankiecie możecie zadać swoje pytanie!
 


Konkurs!

Z okazji czwartych urodzin bloga postanowiłam przygotować dla Was wyjątkową nagrodę - taką, którą z całego serca mogę Wam polecić. Dlatego też wybrałam paletę Zoeva Cocoa Blend. Ja ją uwielbiam i mam nadzieję, że rozkocha w sobie także któregoś z moich Czytelników.

Aby wziąć udział w konkursie musicie polubić mój fanpage na Facebooku i wypełnić poniższy formularz, aby odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Odpowiedzi możecie przesyłać do 13 sierpnia, a dokładny regulamin konkursu znajdziecie tutaj.Dziękuję, że jesteście tu ze mną od czterech lat! Zapewniam Was, że jeszcze wiele kosmetycznych przygód przed nami :)


EDIT (18.08.2017)


Dziękuję za wszystkie zgłoszenia w konkursie! Zwycięzcą została Aniela M., do której już leci mail z potwierdzeniem wygranej. 

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi - daliście mi ogromną dawkę inspiracji, ale i radości!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze! Jeśli spodobał Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, co będzie motywować mnie do dalszej pracy!
Nie reklamuj się - staram się zaglądać do wszystkich, którzy komentują moje posty.

Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami na poruszane przeze mnie tematy :)