maja 21, 2020

Jak dbać o pędzle? | Mycie, czyszczenie, suszenie i przechowywanie

jak_dbać_pielęgnować_pędzle_do_makijażu_blog

Myślę, że mogę siebie nazwać kolekcjonerką pędzli do makijażu. Mój zbiór jest całkiem okazały jak na przeciętną osobę i koleżanki często się dziwią, czy i do czego tego wszystkiego używam :) Oczywiście posiadanie to jedno, ale zupełnie inną sprawą jest zadbanie o tę całą kolekcję. Staram się do tego zadania przykładać jak najlepiej, bo odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam się cieszyć naszymi pędzlami zdecydowanie dłużej. Tym bardziej, że jestem zdania, że w tym przypadku cena ma znaczenie i widzę dużą różnicę pomiędzy tańszymi i droższymi modelami - moja ukochana firma to Zoeva, którą możemy określić w tym przypadku jako średnią półkę cenową. Poniżej znajdziecie kilka zasad, których warto przestrzegać.

jak_i_czym_myć_pędzle_do_makijażu

Jak myć i czyścić pędzle?


Założę się, że ze swoimi włosami obchodzicie się delikatnie - szukacie odpowiednich szamponów, nawilżacie je, czeszecie tak, by ich nie wyrywać. Pędzle także posiadają włosie, więc wymagają równie subtelnego podejścia.

Pędzle najlepiej myć nieagresywnymi detergentami - świetnie sprawdzi się tu płyn do higieny intymnej lub szare (ewentualnie antybakteryjne) mydło. Naprawdę nie musicie kupować dedykowanych do tego produktów, które często kosztują krocie. Jeśli macie problem z doczyszczeniem pędzla od podkładu (te są najbardziej oporne), to możecie skorzystać z olejku pod prysznic Isana albo w kubku zmieszać odrobinę wody, płynu do higieny intymnej oraz oleju roślinnego (byle nie do smażenia, chyba, że to oliwa z oliwek lub olej kokosowy) i zanurzyć w tej mieszance włosie pędzla (tak, by nie zamoczyć miejsca styku z trzonkiem) na kilkanaście minut. 

Następnie zwilżamy pędzel pod kranem, włosie kierując w dół. Woda powinna być letnia - gorąca może je uszkodzić, w zbyt zimnej nie pozbędziemy się zanieczyszczeń. W zagłębienie dłoni wlewamy odrobinę detergentu, a następnie wykonujemy pędzlem koliste ruchy. Ja polecam Wam specjalne rękawice lub czyściki z wypustkami, by dotrzeć do resztek produktów, które zgromadziły się między poszczególnymi włoskami. Nie trzemy zbyt intensywnie, by nie doszło do wyrwania włosków (mnie się niestety raz zdarzył ten niewybaczalny błąd).

jak_i_czym_czyścić_dezynfekować_pędzle_jak_często_kiedy


Pędzle wykorzystywane do produktów suchych spokojnie możemy czyścić co kilka dni, a do produktów mokrych - najlepiej po każdym użyciu - ze względu na sprzyjające rozwojowi bakterii wilgotne środowisko.

Co jakiś czas oraz w momentach, kiedy wyjątkowo nie mam dłuższej chwili na pełne mycie, wykorzystuję alkohol izopropylowy i spryskuję nim włosie, a następnie wycieram w ręcznik papierowy, pozbywając się brudu i bakterii. Czasami warto też tak jak na nasze włosy nałożyć odżywkę lub maskę, by włosie nadal było mięciutkie jak na początku. Dezynfekcja szczególnie może je wysuszyć, co będzie skutkowało kruszeniem.

jak_poprawnie_suszyć_pędzle_gadżety_stojak_osłonki

Jak suszyć pędzle?


Idealnym wyjściem jest suszenie pędzli z włosiem skierowanym w dół, bo dzięki temu woda nie dostaje się w miejsce łączenia włosia z trzonkiem, więc zapobiegamy jego rozklejeniu i uszkodzeniu. Ja używam specjalnego stojaka, który mam z jakiegoś chińskiego sklepu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to możecie po prostu ułożyć pędzle na ręczniku na płasko. Pamiętajcie, by nie umieszczać takiego zestawu w okolicy grzejnika w okresie grzewczym, bo klej może wyschnąć!

Oprócz tego za parę złotych warto dokupić osłonki, dzięki czemu włosie zachowa swój kształt i się nie rozcapierzy. 

jak_w_czym_przechowywać_trzymać_pędzle_do_makijażu_inspiracje_pomysły

Jak przechowywać pędzle?


Pędzle najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku, bo wtedy nie osiada na nich kurz. Super są organizery akrylowe z klapką, niestety jak na razie jest to dosyć drogie rozwiązanie. Niezbędne jest tu jednak wypełnienie, czyli szklane, małe kulki, które nie porysują trzonków. W Homli znalazłam też taką podstawkę z kloszem, do której po prostu wstawiłam zwykłą szklankę (chyba po Nutelli ;)). 

Pozostałą część kolekcji trzymam już po prostu w szklanych pojemnikach na biurku. Spód dla bezpieczeństwa wyłożyłam filcem, żeby nic się nie obijało.

Do czystych pędzli fajnie może się sprawdzić etui ze skaju, które zwijamy i zawiązujemy - brudnych lepiej w nim nie przechowywać, bo jest je trudno doczyścić (resztki podkładu lubią wchodzić w chropowatą strukturę).

szybkie_mycie_pędzli_gadżety_blog

Gadżety do pędzli


A poniżej kilka praktycznych i przydatnych gadżetów. O niektórych z nich wspomniałam już wyżej, ale niech to będzie takie podsumowanie oraz wersja dla osób, które nie czytały całości tego wpisu.

Rękawica do mycia - moja pochodzi z Glamshopu i jest dwustronna - jedna część przeznaczona do pędzli do twarzy, druga do oczu. Dodatkowo, mamy rożne rodzaje i wielkości wypustek, tak, aby jak najdokładniej wyczyścić pędzel, wypłukać go oraz odcisnąć wodę (mokry pędzel wkładamy pomiędzy kciuk i palec wskazujący). 

Elektroniczne urządzenie do czyszczenia i suszenia - pomysłowość ludzka nie zna granic, dlatego wymyślono specjalne, elektryczne urządzenie do mycia pędzli! Trzonek wkładamy do gumowej głowicy, a następnie zanurzamy pędzel w wodzie z detergentem (pojemnik również jest w zestawie). Urządzenie bardzo szybko obraca pędzlem - po wyczyszczeniu pędzel podnosimy ponad powierzchnię wody i jak w pralce odwirowujemy wilgoć. Brzmi genialnie, ale niestety gadżet nie sprawdzi się z każdym pędzlem - musi on być idealnie dopasowany do gumowej nakładki i nie może mieć... spłaszczonego kształtu włosia. 

Stojak do suszenia - jeden z moich najlepszych zakupów. Stojak jest składany, więc przechowujemy go w płaskim kartoniku. Pędzle suszą się włosiem w dół, a trzonki się nie niszczą, dzięki gumowym zabezpieczeniom w otworach.

Osłonki do suszenia - kosztują dosłownie grosze (białe mam z Glamshopu, a kolorowe z Aliexpress) i zapobiegają odkształcaniu się włosia. Dopasujemy je do pędzla każdej wielkości oraz długości włosia, a ich wykonanie z siateczki umożliwia bezproblemowe schnięcie. 

Zamykany organizer akrylowy - polecam Wam serdecznie ten gadżet! Dostałam go na Aliexpress chyba za jakieś 80 zł. Dzięki klapce pędzle cały czas są zamknięte i nie osiada na nich kurz. W środku mamy trzy przegródki - dwie mniejsze na pędzle do oczu oraz jedną dużą na pędzle do twarzy. Praktycznie, higienicznie i estetycznie!

jak_dbać_o_pędzle_porady_blog

Niech Wasze pędzle będą zadbane i służą Wam jak najdłużej! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze! Jeśli spodobał Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, co będzie motywować mnie do dalszej pracy!
Nie reklamuj się - staram się zaglądać do wszystkich, którzy komentują moje posty.

Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami na poruszane przeze mnie tematy :)